Infoservis

Dopravní spojení

Mikroregion Mikulovsko najdete na jihu Jihomoravského kraje při česko-rakouské hranici. Nejrychlejší automobilové spojení je po silnici první třídy č. 52 Brno–Vídeň. Vlakem se k nám pohodlně dostanete po tratích od Brna, Přerova a Vídně s přestupem v Břeclavi nebo od Znojma. Obce, místa a turistické cíle jsou dobře dostupné také autobusovou dopravou. Na kole můžete přijet po cyklotrase Greenways Praha–Vídeň přes hraniční přechod v Mikulově nebo od Znojma. Z Brna přivádí cyklisty Jantarová stezka, která přes hraniční přechod v Hevlíně pokračuje do Vídně. Moravská stezka přichází ze severovýchodu údolím řeky Moravy. Nejbližší letiště je v Brně a velké mezinárodní ve Vídni.
www.bors.cz, www.ceskedrahy.cz, www.idos.cz, www.idsjmk.cz 

Hraniční přechody

Do Rakouska můžete cestovat po silnici přes přechod Mikulov-Drasenhofen, nebo přes hraniční přechody Valtice-Schrattenberg a Poštorná-Reintal (vozidla do 3,5 t).

Slovenskou hranici můžete překročit na hraničních přechodech Lanžhot-Brodské, Břeclav-Kúty (dálnice D2), případně dále Hodonín-Holíč.

Po železnici se můžete do Vídně nebo do Bratislavy vydat ze stanice Břeclav.

Překračování hranice usnadňují nově otevřené hraniční přechody pro pěší, cyklisty, jezdce na koních a motocykly do 50 ccm Nový Přerov–Alt Prerau a Mikulov–Ottenthal. Přechody jsou od 1. dubna do 31. října otevřeny od 6 do 22 hodin, ve zbývajících dnech od 8 do 20 hodin.

Turistická sezóna

Jarní turistická sezóna začíná v dubnu, kdy je největším magnetem probouzející se příroda. Hlavní letní sezóna je v tomto nejteplejším koutu České republiky od července do září. V tuto dobu zde můžete provozovat vodní sporty, putovat za památkami a účastnit se nejrůznějších kulturních událostí. Podzimní sezóna trvá do listopadu a přitahuje hlavně skupiny, které po prohlídce pamětihodností regionu rády vychutnají ve sklípku burčák nebo víno. Zimní sezóna je v době od prosince do března, kdy do regionu přijíždějí účastníci různých seminářů, kongresů, kulturních akcí a samozřejmě milovníci dobrého vína.

Užitečné informace pro návštěvníky

Chráněná krajinná oblast Pálava
Pohyb návštěvníků v tomto území je usměrňován tak, aby nedocházelo k poškozování jeho výjimečných přírodních hodnot. Obecná pravidla pro celé území chráněné krajinné oblasti (CHKO) jsou vyvěšena v jednotlivých obcích. Na území CHKO i mimo něj se nacházejí maloplošná chráněná území, ve kterých jsou pravidla přísnější. Můžete se s nimi seznámit na tabulích, které jsou umístěny při vstupu do těchto rezervací. Rádi bychom Vás upozornili na několik hlavních zásad. Že se odpadky nemají pohazovat volně po přírodě nebo že se nesmějí trhat chráněné rostliny a sbírat chránění živočichové, je každému zřejmé. Ne každý však ví, že v CHKO není možné rozdělávat ve volné přírodě oheň, přespávat ve stanu ani mimo něj nebo parkovat mimo silnice a parkoviště. To, co platí pro celou CHKO, se vztahuje i na rezervace, ve kterých je navíc možno se pohybovat pouze po značených stezkách a pouze pěšky. Horolezce a letce na závěsných kluzácích nebo padácích pak asi nepotěší zpráva, že na Děvíně ani na Stolové hoře tyto sportovní aktivity nejsou povoleny.

Platba kreditními kartami, měna
V mikroregionu Mikulovsko je platnou měnou česká koruna. Cizí měnu Vám rádi vymění v některé z četných směnáren či bank. Kreditní karty je možné používat v bankách, hotelích, vybraných restauracích a obchodech označených symbolem akceptované platební karty.

Státní svátky a dny pracovního klidu

1. 1. Nový rok
5. 4. Velikonoční pondělí
1. 5. Svátek práce
8. 5. Den osvobození od fašismu
5. 7. Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
6. 7. Den upálení mistra Jana Husa
28. 9. Den české státnosti
28.10. Den vzniku samostatného československého státu (1918)
17. 11. Den boje za svobodu a demokracii
24. 12. Štědrý den
25. 12. První svátek vánoční
26. 12. Druhý svátek vánoční

Významné dny:
5. 5. Květnové povstání českého lidu (1945)

Vinné sklepy
Většina vinných sklepů nemá pravidelnou otevírací dobu, ale přesto je možné je navštívit a ochutnat víno. Pro větší skupiny doporučujeme obrátit se na Turistické informační centrum Mikulov, které Vám pomůže zprostředkovat posezení ve sklípku i s cimbálovou muzikou, odborným výkladem o víně a dalšími službami.
Dny otevřených sklepů (červen až září).

Turistické informační centrum

Veškeré dotazy Vám rádi zodpoví pracovníci turistických informačních center v Mikulově a Pasohlávkách. Informační centra Vám pomohou i s rezervacemi ubytování, zajištěním průvodců a spoustou jiných drobností, které můžete potřebovat.

Turistické informační centrum Mikulov
Náměstí 1, 692 01 Mikulov
tel./fax: 519 510 855
e-mail: tic@mikulov.cz
www.mikulov.cz

Turistické informační centrum Pasohlávky
691 22 Pasohlávky
tel./fax: 519 427 624
e-mail: tic@pasohlavky.cz, info@pasohlavky.cz
www.pasohlavky.cz

Nahoru